POLSKIE CENTRUM DUEL MASTERS

Super gra karciana.

  • Index
  •  » Początek
  •  » Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

#1 2006-08-24 10:20:57

czarny smok

Hakuoh

Zarejestrowany: 2006-07-24
Posty: 123

Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Cześć!
Witam w moim kolejnym artykule, tym razem poświęconemu klasyfikacji Decków do poszczególnych grup i podgrup. Pomoże nam to w wybraniu Decka stosownego do swoich umiejętności, a także zbudowanego wg kryteriów metagry. Przy każdym opisanym typie zamieszczę przykładowy projekt Decka, a niekiedy nawet kilka, tak dla porównania.
Zacznijmy od najmniej używanej grupy, czyli od Decków Monotematycznych.

1. Decki Monotematyczne – opierają się zwykle albo na jednej, najmocniejszej i najbardziej licznej rasie danej Cywilizacji, albo na konkretnych umiejętnościach. Wykorzystują najmocniejsze strony danej Civ, aczkolwiek niestety z racji tego, że nie mają supportu z innej Civ Decki te nie zapominają także o własnych słabościach.

a) MonoFire Deck – Najczęściej używany. Najwięcej monoFire Decków zbudowanych jest na zasadzie Agoro, w tym przypadku używane są Humany i ich ewolucje, czyli Valdios i Gandaval (i inne, jednakże bardzo rzadko używane) z mały wsparciem Scarlet Skyterror i Bolschack Dragona. Coraz częściej spotyka się też monoFire Dragon Decki, oczywiście od wyjścia Epic Dragonsów.

Przykładowy Human Deck

4x Mini Titan Gett
4x Brawler Zyler
4x Mezger, Commando Leader
4x Choya, the Unheeding
4x Migasa, Adept of Chaos
4x Armored Blaster Valdios
4x Scarlet Skyterror
2x Bolschack Dragon

4x Tornado Flame
4x Comet Missile
4x Supersonic Jet Pack

Razem : 42 karty

Przykładowy MonoFire Dragon Deck:

4x Bolschack Dragon
4x Magmadragon Melgars
4x Magmadragon Jagalzor
4x Garkago Dragon
4x Bolmeteus Steel Dragon
3x Ultimate Dragon
4x Cocco Lupia
3x Totto Pipichi
3x Uberdragon Bajula

4x Comet Missile
4x Tornado Flame
2x Fists of Forever

Razem: 43 karty

Głównymi plusami Decku na Humanach jest ich szybkość, bo mamy albo Speed Attackery, albo tanie potworki z dodatkowym Supersonic Jet Pack, albo tanie ewolucje. Ogólnie w Human Deckach najczęściej używane ewolucje to Valdios, w mniejszym stopniu Gandaval, ze względu na mniejszą efektywność i większy koszt. Pozostałe evo-Human są bardzo rzadko używane, głównie dlatego że w porównaniu do Valdiosa są bardzo słabe, a nie możemy wrzucić do Decku 10 czy 15 ewolucji. We wszystkich Fire Deckach namiętnie używane są Comet Missile, aby pozbyć się przeszkadzających nam „cosiów” i Tornado Flame. Te dwie karty są absolutnym staple, używane zawsze w 3-4 sztukach. Dodatkowym suportem do tego Decku bardzo często są Scarlet Skyterror oraz Bolschack Dragon. Pierwszego nie musze wyjaśniać, a co do Bolschack – mamy tu tyle potworów o niskim koszcie, których w gruncie rzeczy nie jest trudno zniszczyć, że dobrze posłużą nam one jako mięsko dla Dragona.
Jak większość z was pewnie wie, głównym minusem Civ Fire jest szybkie dojście do Top Deckingu, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Dzieje się to właśnie ze względu na niski koszt naszych potworów.

A teraz ostatnio popularne Dragony. Jedynym monoDragonem występującym w metagrze jest monoFire Dragon, ze względu na dużą ilość supportu, ze strony Coco Lupii i Totto Pipichi oraz ogromną ilość Armored Dragonów, czego się nie spotyka w sytuacji z Zombie i Earth Dragonami. Mamy także dodatkowe wsparcie ze strony Volcano Dragonów, gdzie i Melgarsy i Jagalzory są bardzo przydatne, ze względu na niski koszt (Melgars) albo Speed Attackera (Jagalzor). Jagalzor w 4 sztukach jest absolutnym staple we wszystkich Dragon Deckach! Tak samo jak Lupia i Pipichi. Następnie dodatkowym supportem do tychże Dragonów są Uberdragony, czyli ewolucje. Najczęściej używaną jest Bajula, ze względu na Triple Breakera i niezły efekt, mniej intensywnie Zaschack i Jabaha, ze względu na o wiele mniejsza przydatność.
Chciałbym krótko ocenić jedną kartę, a mianowicie Ultimate Dragon’a. Wielu z was uważa, że jest to główna podpora i staple w Dragon Decku. Moje zdanie – bzdura! Spróbujcie prześledzić styl gry Smokami, a dojdziecie do tego samego wniosku, co ja – w większości sytuacji wasz Ultimate będzie maksymalnie Double Breakerem.


MonoWater Deck – co do budowy i użycia monoWater’a zdania są bardzo zbieżne, bo wszystkie te Decki oparte są na rasie Liquid People i ich ewolucjach – Crystal Paladin i Crystal Lancer, jako przeciwdziałanie na blok oponenta i Spinslicer jako mocny i tani blocker. Przy lekkim suporcie Emerala i o wiele rzadziej używanego Trenchdive Shark mamy dobrą kontrolę swoich tarcz i szybki atak ze strony Liquid People. Liquid People Swarm to najmocniejsze monotematyczne Decki w obecnej metagrze ze względu na kontrolę i szybkość jaką nam dają. Na większości turniejach w Arkadii wygrywają obecnie właśnie monoWater Decki.

MonoWater Deck by Cecillbill

4x Crystal Lancer
4x Aqua Hulcus
4x Aqua Soldier
3x Aqua Vehicle
4x Hunter Fish
4x Angler Cluster
4x Corile
4x Spiral Gate
4x Brain Serum
3x Teleportation
2x Psychic Shaper
3x Emeral

Razem: 43 karty


Tutaj akurat trafiłem na ździebko nietypowy MonoWater, ze względu na to, że bardzo dużo w nim Control Decka, lecz to nam nie przeszkadza. Widzimy tutaj 3 staple – Crystal Lancer, Aqua Hulcus i Spiral Gate. Wszystkie te trzy karty występują zawsze w 4 sztukach. Dodatkowo zauważmy takie karty kontrolujące jak Psychic Shaper, Brain Serum, Emeral czy Aqua Soldier. Patrząc na tego Decka sam postanowiłem sklecić coś podobnego i takim zagrać. Zauważyliście jedną wręcz genialną kartę w MonoWater Decku, jaką jest Psychic Shaper? Ta karta daje nam 4 karty drawu, to jest więcej niż jakakolwiek inna!!
Jeszcze może kilka słów o pozostałych rasach Water. Po Liquid People najmocniejsza rasą jest rzekomo Leviathan. Jednakże ta rasa nie jest używana ze względu na bardzo duży koszt, małą prędkość i niewielki potencjał. Chwila, źle się wyraziłem – potencjał, to one mają ogromny, tylko możliwości ,niestety, nikłe.

c) MonoDarkness Deck – Najtrudniejszy do zbudowania, wymagający niesamowitej spójności, którą ciężko utworzyć w tym decku, jednakże mający ogromne możliwości. Aktualnie w użyciu są 3 rodzaje MonoDarkness Decku, a co dziwne, wszystkie trzy opierają się na konkretnej rasie, czyli w tym wypadku Demon Command, Ghost i Parasite Worm.

Przykładowy Worm MonoDarkness Deck by Michael Waclawski

4 Chaos Worm
4 Gregorian Worm
4 Horrid Worm
4 Locomotiver
4 Shadow Moon Cursed Shade
4 Wailing Shadow Belbetphlo
4 Bloody Squito
4 Marrow Ooze the Twister
3 Wandering Brain Eater
2 Deathliger Lion of Chaos
4 Death Smoke
4 Terror Pit

Przykładowy Demon Command MonoDarkness Deck:

4x Dark Titan Maggin
4x Gamil, Knight of Hatred
2x Trox, General of Destruction
4x Zorvaz, the Bonecrusher
2x Daidalos, General of Fury
4x Bloody Squito
4x Locomotiver
4x Pierr, Psycho Doll
4x Ballom, Master of Death

4x Terror Pit
4x Death Smoke
2x Cranium Clamp

Razem: 42 kart

Przykładowy Ghost MonoDarkness Deck:

4x Shadow Moon, Cursed Shade
4x Wailing Shadow Belbetphlo
4x Gray Balloon, Shadow of Greed
4x Lone Tear, Shadow of Solitude
4x Locomotiver
4x Frost Specter, Shadow of Age
4x Jack Viper, Shadow of Doom

4x Zombie Carnival
4x Terror Pit
4x Death Smoke

Razem: 40 kart

Wszystkie te trzy Decki opierają się na jednej konkretnej rasie z niewielkim supportem innych. Jak pewnie zauważyliście, we wszystkich trzech Deckach normą jest posiadanie 4 sztuk Locomotiver, Terror Pit oraz Death Smoke – a więc mamy następne staple absolutne. Te trzy karty są tak uniwersalne, że są używane w każdym monotematycznym Decku, w każdej mieszance. Teraz kilka słów o ogólnej strategii tych Decków. Jak widzimy każda talia ma cztery „człony”. Człon pierwszy, to potwory rasy głównej. Człon drugi to ewolucje tej rasy, czyli Ballom, Jack Viper czy Chaos Worm. Człon trzeci to czary, a człon czwarty to potwory supportu. Przypominam, że Locomotiver dlatego jest staple, ponieważ jest w tym czwartym członie, w potworach supportu, a Discard będący potworem i Shield Triggerem zawsze jest mile widziany i przydatny. Jak widzimy, każdy z tych Decków działa na jakiejś umiejętności ogólnej Civ Darkness. I głębiej – Demon Command Deck korzysta głównie z Discard (np. Trox) i masowego niszczenia potworów (Ballom). Ghost ‘y używają mocy Slayerów i Renervatingu. Natomiast Wormy korzystają ze świetnego Discard i dobitki ewolucjami. Chciałbym też zwrócić uwagę na bardzo dobrą kartę z seta Fatal Brood, a mianowicie Zombie Carnival. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w Deckach monotematycznych, głównie w Deckach rasowych, ze względu na jednolitość ras, dzięki czemu wyciągniemy to co chcemy, a nie czego mamy więcej jednej rasy. W dodatku jest Shield Triggerem, a więc przy takim koszcie ta karta jest wg mnie bardzo opłacalna.

d) MonoLight Deck – Tutaj omówię najsłabiej wypadające monotematyczne Decki. Mimo bardzo dobrze wspierających się nawzajem kart i mnóstwa kart supportu oraz bardzo dobrej rasy głównej Cywilizacji Light jaką jest rasa Gwardian, to MonoLight Decki wypadają zadziwiająco słabo.

Przykładowy Guardian MonoLight Deck:

4x Glena Vuele, the Hypnotic
4x Gran Gure, Space Guardian
2x Petrova, Channeler of Suns
4x Sol Galla, Halo Guardian
4x Jil Warka, Tima Guardian
4x La Ura Giga, Sky Guardian
2x Mist Rias, Sonic Guardian
4x Kolon, the Oracle
3x Betrale, the explorer

4x Holy Awe
4x Full Defensor
2x Whisking Whirlwind

Razem: 41 kart

Od razu powiem, że w Cywilizacji Light obecnie są trzy karty staple – Kolon, the Oracle, Petrova, Channeler of Suns oraz Holy Awe. Dają nam przewagę i albo dodają mocy albo zabraniają ataku przeciwnikowi poprzez tap. Jak widać Guardiany opierają się na blokowaniu, i dobiciu przeciwnika swoją ewolucją, Gleną, co jest strategią dosyć nużącą i niestety w wykonaniu Gwardianów i innych Light stworów zbytnio nie efektywną. Kolejną MonoLight talią jest talia oparta na Angel Commandach, lecz Alcadeias, ewolucja tejże rasy i główna karta tego Decku bardzo spowalnia grę, i przestała być używana z wyjściem nowszych setów, także postanowiłem nie dawać projektu tegoż Decku, sami go stworzycie.

e) MonoNature Deck – Uwielbiam tą Civ, zaraz po Darkness, za jej funkcjonalność i możliwości. Nie zgodzę się ze zdaniem wielu graczy, iż ta Cywilizacja jest nieefektywna i słaba w Deckach monotematycznych, i że powinna występować tylko w Deckach multi-cywilizacyjnych. Najczęściej używaną rasą w tych Deckach jest najlepsza i najbardziej liczna rasa Natury – Beat Folk.

Przykładowy Beat Folk MonoNature Deck:

4x Burning Mane
4x Adventure Boar
4x Bronze-Arm Tribe
4x Cavern Rider
2x Vreemah, Freaky Mojo Totem
3x Barkwip, the Smasher
2x Fighter Dual Fang
2x Earth Ripper, Talon of Rage

4x Natural Snare
4x Faerie Life
4x Dimension Gate
3x Vine Charger

Razem: 40 kart

Prostota I funkcjonalność. Może na początek wyjaśnię tu obecność zapewne nielubianej przez was ewolucji – Earth Rippera. Specjalnie długo testowałem tę kartę naprawdę długo by moja opinia o niej była jak najbardziej trafna i obiektywna i doszedłem do wniosku, iż jest bardzo przydatną ewolucją, trzeba tylko wiedzieć kiedy jej użyć. Dostrzegacie zapewne tylko jej złe strony, a ja we wróceniu kart z many do ręki widzę same plusy. Potrzebujecie Natura Snare, czy Dimension Gate, a macie je w manie? Nic prostszego, tapujecie potrzebne wam karty i macie je w ręce. Nadmienię również, że utrata 4 man w MonoNature Decku nie jest dużym ubytkiem, grając tym deckiem bardzo szybko dochodziłem do przynajmniej 10 sztuk many.
Następnie widzimy w Cywilizacji Natury 3 staple, które są zawsze używane w Nature Deckach, nie tylko mono, absolutnie potrzebne. Są to – Natura Snare, Faerie Life i Bronze-Arm Tribe. Wszystkie w 4 sztukach.

Mam nadzieję, iż dobrze wyjaśniłem wam strategie, zalety i wady monotematycznych Decków. Życzę miłych przemyśleń :-)


--------------------


Chowa się w ciemności , skrzydlaty potwór , podróżuje po jaskiniach , nocą wyrusza na łowy , najpotężniejsza istota na świecie .....   czarny smok

Offline

 

#2 2006-08-24 13:08:19

Filipo

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-03
Posty: 134

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

No no no Czarny Smok postarałeś się dostajesz odemnie za to +


Gram w Duel Masters przez GG:4440104
Wygrane:3
Przegrane:0
Jest dużo graczy wśród nas wymyślających sobie reguły gry !!!

Offline

 

#3 2006-08-24 14:56:07

Urich

Kokoju

Zarejestrowany: 2006-08-18
Posty: 56

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Dzieki za taki opis !! Bardzo sie przyda mnie i innym poczatkujacym gracza !!

Offline

 

#4 2006-08-24 23:44:40

czarny smok

Hakuoh

Zarejestrowany: 2006-07-24
Posty: 123

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

dziex za te plusy prawda, postarałałem sie [wszystko dla początkujących rzeby byli jak najlepsi :-)]


Chowa się w ciemności , skrzydlaty potwór , podróżuje po jaskiniach , nocą wyrusza na łowy , najpotężniejsza istota na świecie .....   czarny smok

Offline

 

#5 2006-08-25 15:34:01

Pawlok

Kakegawa nr. 10

9434982
Zarejestrowany: 2006-07-03
Posty: 159
Ulubiona karta: Crystal Lancer

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

A tak wogóle, ty to skądś pobrałeś czy sam pisaeś??


http://img403.imageshack.us/img403/1425/laughingcryinggettingmff3.gif

Offline

 

#6 2006-08-25 18:26:13

czarny smok

Hakuoh

Zarejestrowany: 2006-07-24
Posty: 123

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

pisałem to z bratem on to wbił na eTCG a ja tu, na duel.pun

Ostatnio edytowany przez czarny smok (2006-08-25 18:35:21)


Chowa się w ciemności , skrzydlaty potwór , podróżuje po jaskiniach , nocą wyrusza na łowy , najpotężniejsza istota na świecie .....   czarny smok

Offline

 

#7 2006-08-25 19:08:51

Pawlok

Kakegawa nr. 10

9434982
Zarejestrowany: 2006-07-03
Posty: 159
Ulubiona karta: Crystal Lancer

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Aha. Więc gratuluje dobrze wykonanej roboty.


http://img403.imageshack.us/img403/1425/laughingcryinggettingmff3.gif

Offline

 

#8 2006-08-25 22:16:30

Czerwony Smok

Kokoju

8053742
Zarejestrowany: 2006-08-02
Posty: 65

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

pewnie dlugo to wam zajelo czasu ale ten artykuł jest super szczegulnie dla poczatkujacych

Offline

 

#9 2006-08-26 00:15:46

czarny smok

Hakuoh

Zarejestrowany: 2006-07-24
Posty: 123

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

czsu troche zajęło ale z niedługo wystawie art. na temat ghostów


Chowa się w ciemności , skrzydlaty potwór , podróżuje po jaskiniach , nocą wyrusza na łowy , najpotężniejsza istota na świecie .....   czarny smok

Offline

 

#10 2006-09-05 12:15:03

magincjan

Mikuni

Zarejestrowany: 2006-09-05
Posty: 47

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

gratulacje dla ciebie czarny smok !! masz ode mnie plusa jesteś jakby to powiedzieć .. nauczycielem dla młodego pokolenia graczy


Smoki zaatakowały, wszyscy zgineli, ale ja przetrwałem . Dzięki temu stałem się najpotężniejszym magiem na świecie  ....   MAGINCJANEM

Offline

 

#11 2006-09-12 15:38:40

Filipo

Administrator

Zarejestrowany: 2006-07-03
Posty: 134

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Miejmy nadzieje że wszystcy początkujący gracze przeczytają wszystkie artykóły Czarnego Smoka !!!
P.S:Czarny Smok proszę żebyś się do mnie zgłosił na gg:4440104


Gram w Duel Masters przez GG:4440104
Wygrane:3
Przegrane:0
Jest dużo graczy wśród nas wymyślających sobie reguły gry !!!

Offline

 

#12 2006-09-15 17:59:45

berto

Rekuta

Zarejestrowany: 2006-09-15
Posty: 17

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Super art. wszystko co można było napisać na temat deckach mono - tematycznych , ty napisałeś masz ode mnie plusa


http://www.sproutdesign.co.uk/images/industrialdesign/homeandgarden/200/berto_200.gif http://www.saxo.dk/content/Dragon%20ball.jpg

Offline

 

#13 2007-08-01 11:13:30

Margera

Shobu

6049244
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2007-07-26
Posty: 259
Ulubiona karta: Death Phoenix, Avatar of Doom

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

o wszystko ładnie super opisane bardzo pomogłeś.A teraz inna sprawa czy sprzeda ktoś Crystal Lancer lub C. Paladin?za tak 10-20 zł?


http://r3.fodey.com/18fb339d445aa435baa88c40ecca7b4d2.1.gif
http://r3.fodey.com/1c727f9cfd89c47cbaebc6728ba31f805.1.gif
http://r3.fodey.com/1d8e96edaf37f4a22b96333e752ec78ca.1.gif
Organizacja anty-NOOBS RLZ

Offline

 

#14 2007-08-01 13:09:04

Pawlok

Kakegawa nr. 10

9434982
Zarejestrowany: 2006-07-03
Posty: 159
Ulubiona karta: Crystal Lancer

Re: Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Margera napisał:

A teraz inna sprawa czy sprzeda ktoś Crystal Lancer lub C. Paladin?za tak 10-20 zł?

Sam, założyłeś temat w którym można pisać, kto ma jakie karty na sprzedaż/wymianę, to po co się pytasz w tym temacie ? Szkoda że na pun.pl zdjęli plusy i minusy bo już byś miał jednego >_<


http://img403.imageshack.us/img403/1425/laughingcryinggettingmff3.gif

Offline

 
  • Index
  •  » Początek
  •  » Artykuł 24/08/06 Wszystko o deckach mono tematycznych

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
TS2 Space fraud concerns zrodlo